© Aleksander Dębicz                                

Aleksander Dębicz w mediach

Anna S. Dębowska, Gazeta Wyborcza, 01.10.2016

Aleksander Dębicz z Marcinem Zdunikeim grają Bacha.

"Bach. Chorały. Improwizacje" to program, w którym wiolonczelista Maricn Zdunik i pianista Aleksander Dębicz siedzą od roku, wychodząc od chorałów w stronę bardzo swobodnych, nastrojowych improwizacji. Warto posłuchać tej erupcji muzykalności i inwencji. Artyści śmiało, ale z szacunkiem
i podziwem wychodzą naprzeciw dziełu Johanna Sebastiana Bacha.

Anna S. Dębowska, Gazeta Wyborcza, 23.09.2016

"Cinematic Piano" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia.

12 własnych utworów inspirowanych kinem i muzyką filmową zagra w sobotę Aleksander Dębicz, pianista, kompozytor i fan X muzy, zwłaszcza zaś Alexandra Desplata i Thomasa Newmana, którzy wypracowali odrębne style ilustracji filmowej. 12 utworów zawarł Dębicz na znakomitej płycie "Cinematic Piano", w której dzieli się ze słuchaczami swoim muzycznym światem, ukształtowanym przez klasykę i film. Usłyszymy je teraz na żywo w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, a ponadto pianista dorzuci garść nowych utworów.

Robert Piaskowski, Dyrektor Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie dla magazynu "Presto", 20.08.2016

Odkryciem był Aleksander Dębicz. Cinematic Piano to koncert, który zrobiłem, bo pomyślałem sobie: „fajny jest ten chłopak, bardzo podoba mi się jego płyta, a zrobię taki eksperyment
w małej sali, zobaczymy”. A tu kilku minutowe owacje na stojąco, trzy bisy, niebywała wyobraźnia, myślenie formą, pastisz „Ghostwriter” Alexandra Desplata, cała orkiestra pod palcami, to było odkrycie.

Anna Józefiak, www.klubfilmowy.pl, 30.06.2015

Aleksander Dębicz – czerpiący inspiracje z kina i muzyki filmowej – również uzupełnił pewną lukę, która już od dawna domagała się uwagi: pokazał, że muzyka klasyczna i muzyka filmowa to gatunki siostrzane, operujące podobnym językiem, wymagające podobnej wrażliwości i równie wysokich umiejętności. Gatunek tradycyjny przybliżył zwykłym słuchaczom, a wartość muzyki filmowej zaprezentował miłośnikom klasycznych brzmień. I chwała mu za to!